Zeytin

Zeytin ağacı, tarihin her aşamasında Akdeniz'de kurulan bütün uygarlıkların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Zeytinin vatanı Güneydoğan Adolu'dur, ancak zaman içinde önce Akdeniz kıyıları ve daha sonra Asya ve Amerika ile dünyaya yayılmıştır.

Zeytin dünya insanı için sadece önemli bir gıda maddesi değil, aynı zamanda sağlık ve güzellik iksiri ve ışık kaynağı olarak kullanılmıştır. Ayrıca Akdeniz uygarlıklarında ticaretin temeli olmuştur.

Zeytinden yağ elde edilir ve bu iş için dünya üzerinde kullanılan ilk yönetemin zeytinlerin önce ayakla ezilmesi ardından sıcak su ile yağının alınması şeklinde olduğu günümüze kadar gelen bilgiler arasındadır. Daha sonra ise insanlık zeytini iki taş arasında ezmeye dayanan yöntemi keşfetmiştir. Bu yöntem az da olsa günümüzde halen kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu iş için artık modern kontinü tesislerde hidrolik presler kullanılarak üretim yapılmaktadır.

Zeytin ağacının dünya üzerinde yetişen ve yetişmekte olan bütün ağaçların ilki olduğu söylenmektedir. Bu durumda zeytin yetiştiriciliği tarihte ilk insanlara dayanmaktadır. Zeytin kutsal kitaplarda ve kurtuluş efsanelerinde de yer almaktadır.

Zeytin’i nasıl saklamalı?

Zeytin ürünlerini kuru, serin bir yerde saklamalı; güneş ışığı, ısı ve nemden korumalıyız. 
Zeytinleri, ağzı açıldıktan sonra kendi ambalajında ve buzdolabında muhafaza etmeliyiz. 
Salamura suyundaki ürünleri kendi salamurasında tutmalıyız.
Yağlı ürünleri ise özelliğini kaybetmemesi ve yağının dibine çökmemesi için ara sıra alt üst etmeliyiz. 
Ezmelerin içinde doğal zeytinyağı bulunduğu için buzdolabında kristalize olması doğaldır, normale dönmesi için yemeden önce oda sıcaklığında kısa bir süre bekletmeliyiz. Afiyetle…